![](https://www.mm-konstruktor.com/wp-content/uploads/2025/01/thumbnail-1-1.jpg)
Kako odabrati stolariju prema Vašim potrebama?
Ulaganje i investicija, a ne isključivo trošak!
Veoma je važno napomenuti da zamjena fasadne stolarije donosi mnoge benefite za Vaš stambeni ili poslovni objekat. Kao što smo to objasnili u prethodnom članku https://www.mm-konstruktor.com/5-razloga-zasto-promjeniti-stolariju/, energetska efikasnost, dugotrajnost, estetski izgled kao i jednostavno održavanje, samo su neki od mnogih razloga razloga zašto bi trebali zamjeniti dotrajalu stolariju. U samom početku, zamjena stolarije može da predstavlja skupu investiciju, ali dugoročno gledano ona je itekako opravdana i ekonomski isplativa! PVC stolarija može da traje desetine godine, pod uslovom da je urađena sa kvalitetnim materijalima, a naravno bitni su uslovi kojima je izložena kao i samo održavanje iste.
Ovo su stvari na koje bi trebali obratiti pažnju!
Bez jakih zakonskih regulativa i nekontrolisanom tržištu, u ponudi se mogu naći razni proizvodi i reklame, koje Vas u većini slučajeva, ako ste u potrazi za PVC stolarijom, mogu zbuniti i dovesti u zabludu. U daljem tekstu objašnjavamo neke od osnovnih stvari koje su glavne pri odabviru PVC stolarije.
Komore: Najčešće pitanje koje se stavlja u prvi plan je broj komora u profilu. Važna, ali ne i najbitnija stavka. Kada je riječ o komorama u PVC stolariju, igraju važnu ulogu što se tiče same izolacije prozora. Većina današnjih profila koji su dostupni se prave sa 5 ili više komora, ispod toga je vrlo rijetko da će se naći u ponudi. Međutim, najvažnija stavka je PVC (polivinil hlorid) od kog su profili izrađeni kao i debljina vanjske stijenke u profilu (ne bi trebalo da bude ispod 3mm) . To su 2 najbitnije stavke za izolaciju, čvrstoću i stabilnost prozora i vrata.
Ojačanja: Najbitnija stavka kada je u pitanju izdržljivost i čvrstoća prozora. Svaki proizvođač profila pod raznim uslovima testira PVC profile i prema tim istraživanjima i rezultatima kreira propise i standarde ojačanja koja treba da se koriste za svaki profil pojedinačno, što bi u krajnjem proizvodu rezultiralo čvrstim i funkcionalnom pozicijom. Ukoliko se koriste tanji i slabiji materijali od propisanih, od samog početka mogu da se jave problemi pri korišćenju stolarije. Za standardne dimenzije prozora i balkonska vrata, debljina ojačanja je uglavnom od 1,5 do 2mm. Deblji profili ojačanja se koriste kod većih pozicija, kao što su ulazna vrata, klizne stijene ili velike fiknse pozicije gdje se zahtijeva bolja statika.
Stakla: Prosta i jednostavna tema. U 99% slučajeva u ponudi se mogu naći 2-slojna i 3-slojna stakla. Veliku površinu na svim prozorima zauzima upravo staklo, tako da igra veoma bitnu ulogu u izloaciji i smanjenju troškova. Stakla se mogu dabrati u različitim bojama, dezenima i debljinama. Na sledećoj fotografiji su presjeci stakala koji se najčešće koriste za PVC i ALU prozore i vrata (troslojna 36 ili 44mm i dvoslojna 20 ili 24mm), kao i vrijednosti koje se njima postižu.
Okovi: Osnovna fukncija okova je sigurnost pri zaključavanju prozora i vrata, kao i pravilno funkcionisanje pri otvaranju i zatvaranju. Iako na prvi pogled nije uočljiv kao staklo i profili, veoma je bitno da okov bude kvalitetan i pouzdan, kako bi osigurao dugotrajnu i nesmetanu upotrebu pozicija. Takođe, postoji nekoliko tipova i vrsta okova, koji se prilagođavaju u zavisnosti od potreba i funkcinalosti u prostoru.
Roletne: Roletne se mogu klasificirati prema nekoliko kriterija, kao što su materijal, dizajnz i funkcija. UGRADNE: postavljaju se zajedno sa pozicijama, zauzimaju prostor iznad prozora i mogu se zatvoriti vanjskom fasadom kako bi se sakrila kutija – servis se radi sa unutrašnje strane, iz prostorije. Mogu biti u ALU ili PVC izvedbi, u različitim bojama. NADGRADNE: koriste se za ugradnju roletni na postojeće, ugrađene prozore. Rade se u ALU varijanti zbog veće otpornosti, dostupne u više boja i oblika. Na bilo koji tip roletne, poželjno je da zastor (lamele) bude u ALU varijanti, zauzima najveću površinu te je stoga izložen raznim vremenskim uslovima, zbog čega je potrebno da bude izdržljiv u odnosu na PVC lamele, koje se sve manje i rade.